فرصت باقیمانده

  • 22روز
  • 10ساعت
  • 55دقیقه
  • 37ثانیه
چگونه سطوح پرینت شده را صاف و صیغلی کنیم؟ - کیتک | کیهان صنعت شریف

در پرینتر های سه بعدی از نوع FDM خطوط لایه ها بر روی قطعات پرینتی همیشه نمایان هستند. در این مقاله سعی می کنیم تا با چگونگی صاف کردن سطوح قطعات پرینتی و روش های آن اشاره کنیم، پس با ما در ادامه همراه باشید تا این مشکل همیشگی که اکثر کاربران پرینتر سه بعدی دارند را برطرف کنیم.

سطوح قطعات پرینتی: خیلی از مردم این سطوح را می پسندند، و خیلی ها نیز اصلا این سطوح را نمی پسندند. با این حال، دلایلی زیادی وجود دارد که شما نیازمند به پرداخت سطوح قطعه پرینتی هنگامی که قطعه ای برای تزئین یا مواردی که نیاز به سطوح صاف و صیغلی است باشید.

در بیشتر مواد مصرفی پرینت سه بعدی از نوع FDM، چالش های پرینت با فیلامنت PLA از دیگر مواد رایج تر و پر استفاده تر است. راه های گوناگونی برای صاف کردن سطوح قطعات پرینتی و درخشان کردن آن ها وجود دارد.

در این مقاله به بررسی صاف کردن سطوح قطعات پرینتی و راه های مختلف پرداخت آن برای فیلامنت PLA می پردازیم،  ابتدا با اصول اولیه همانند زائده ها و سنباده زنی قبل از روش های مختلف روکش دادن و یا حتی ذوب را بررسی می کنیم.

صاف کردن سطوح قطعات پرینتی با “جداکردن مواد اضافی”

گاهی اوقات پس از پرینت قطعات کاربر نیازمند جداکردن مواد اضافی مثل کناره های جا مانده از Brim  و یا ساپورت های موحود از قطعه پرینتی می باشد. برای پرداخت مناسب و نهایی سازی قطعه باید این مواد اضافی جدا شوند. ابزار و روش های مختلفی برا جداکردن مواد اضافی برای صاف کردن سطوح قطعات پرینتی وجود دارد.

چاقو

چاقو برای جداکردن قطعات اضافی

یک چاقوی صنعتی کوچک برای جداکردن قطعات اضافی، یکی از بهترین و رایج ترین چاقو های موجود چاقوی X-Acto   می باشد. اگر با دیگر چاقو ها یا هر وسیله تیز دیگری راحت تر هستید میتوانید استفاده کنید. 

هنگامی که از چاقو برای جداکردن مواد اضافی استفاده می کنید، اولین نکته که باید در نظر بگیرید انتخاب تیغه است. تیغه استاندارد با سایز 11 مناسب ترین انتخاب است.

برای جداکردن ساپورت و یا دیگر مواد اضافی قطعه، تیغه را در کنار آن قرار دهید و به آرامی در طرف دیگر بکشید، دقت کنید که فشار اضافی وارد نکنید تا قطعات اصلی از آن جدا نشوند. این کار را تا پرداخت کامل و صاف کردن سطوح قطعه پرینتی بصورت کامل ادامه دهید.

و اگر هم به چاقو نازک و مناسب نیز دسترسی نداشتید، یک تیغه نیز می تواند گزینه ی مناسبی برای این کار باشد ولی دقت لازم را در هنگام کار به خرج دهید.

ابزار های دوار

ابزارهای صیغل دادن

ابزارهای Dremels از ابزار های دوار بسیار مناسب ولی گران قیمت هستند ولی شما می توانید از ابزارهای مشابه دیگر نیز استفاده کنید. روش مصرف با این ابزارها همانند چاقو است. اما به دلیل ابزار های کوچک و بزرگ و مختلفی که دارند امکانات بیشتری را برای پراخت راحت تر قسمت های داخلی، لبه ها و ساپورت های غیرقابل دسترس و همچنین قطعات کوچک پرینتی در اختیارتان قرار میدهند.

هنگام استفاده از این ابزارها باید این نکات را توجه کنید که این وسایل ابزار های سرعتی هستند نه ابزار های تولید گشتاور، پس به جای افزایش فشار برای جداکردن مواد اضافی میتوانید سرعت آن را افزایش دهید.

سپس، بدلیل استفاده از این ابزارهای قدرتی بر روی پلاستیک ها، ابزار را در یک نقطه برای پرداخت زیاد نگه نداریدزیرا با حرکت این ابزار گرما تولید می شود که این عمل باعث ذوب شدن پلاستیک می شود و ممکن است در قسمتی از آن سوراخ ایجاد کند.

صاف کردن سطوح قطعات پرینتی با “سنباده زنی”

یکی از مرسوم ترین و قابل دسترس ترین روش های صاف کردن سطوح قطعات پرینتی سنباده زنی است. از آنجایی که بسیاری از کاربران آشناییت و تجربه کافی و کامل با سنباده زنی دارند روش های مختلفی وجود دارند.

اگر قطعه پرینت شما از سطوح بزرگی تشکیل می شود، می توانید از سنباده استفاده کنید. با فشار دادن سنباده به روی قطعه علاوه بر ساییده شدن سنباده سطوح قطعه پرینتی نیز صاف و صیغلی می شود.

همچنین اگر قطعه پرینتی شما دارای جزئیات زیادی بود می توانید از سوهان ناخن برای صیغل دادن بهتر و با دقت تر استفاده کنید. سوهان ناخن هایی با ابعاد و طول های مختلفی وجود دارند که شما می توانید متناسب با قطعه پرینتی خود هرکدام را استفاده کنید.

شما می توانید از روش سنباده زنی مرطوب در آخرین مرحله صیغل دادن نیز استفاده کنید. زیرا سطوح را زیاد از بین نمی برد و در انتها یک سطح درخشان و پولیش شده به جا می گذارد. چگونگی انجام این روش هم همانند سنباده زنی است تنها باید کاغذ سنباده و سطوح قطعه را مرطوب کنید.

صاف کردن سطوح قطعات پرینتی با “حرارت”

حرارت در صیغل دادن

از آنجاییکه مطلع هستید، فیلامنت PLA در برابر حرارت و گرما مقاوم نیست. پس به معنی است که شما هنگام گرم کردن سطوح باید با دقت عمل کنید و حرارت را شدید در یک ناحیه از سطح به مدت زیاد اعمال نکنید.

بهترین و رایج ترین ابزار برای این کار سشوار است. آن را در کمترین درجه حرارت قرار دهید. بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که سشوار را در تمام سطوح پرینت به آرامی برای توزیع گرما بچرخانید. که این چرخش باعث جلوگیری از ذوب بیش از حد پرینت می شود.

صاف کردن سطوح قطعات پرینتی با “پوشش سطح”

یکی دیگر از روش های صاف کردن سطوح قطعه پرینیتی اضافه نمودن پوشش بر روی سطح قطعه می باشد که می تواند اسپری و رنگ آمیزی باشد. این عملیات علاوه بر درخشان تر کردن قطعه تمامی نواقص موجود در بافت و سطح قطعه را به خوبی برطرف می کند.

دو روش رنگ کاری و پوشش اپوکسی از بهترین کارها برا فیلامنت PLA است.

رنگ کاری

رنگ کاری در قطعه پرینتی

استفاده از رنگ بر روی قطعه پرینتی باعث پرکردن خطوط لایه ها و هموار کردن سطوح آن می شود. پس از رنگ کاری و خشک کردن آن می توانید سنباده نیز بزنید. سنباده زنی پس از رنگ کاری خیلی راحت تر بر روی PLA صورت میگرد و سطح صاف تری را ایجاد می کند.

قطعه پرینتی که رنگ کاری و سپس سنباده زده اید خیلی زیبا تر و بهتر از قطعه ای است که تنها سنباده زنی بر روی آن انجام می گیرد. همچنین باید به این نکته توجه کنید که این عملیات رنگ کاری و سنباده زنی بسیار زمان بر است، زیرا باید منتظر بمانید تا لایه ها به خوبی خشک شوند.

اپوکسی

صیغل دادن قطعه پرینتی

اپوکسی(epoxy) یک نوع پوشش رزینی است که همانند رنگ کاری عمل می کند. هرچند، کار کردن و اعمال آن بر روی قطعه پرینتی کمی دشوار است و نیازمند دقت بالا می باشد ولی نسبت به رنگ کاری حفره ها و ناهمواری های سطوح قطعه را بسیار بهتر پوشش می دهد.

با ترکیب کردن ایپوکسی های رزینی و افزودن آن ها با یک قلمو بر روی تمام سطوح قطعه می توانید عملیات پرداخت انجام دهید. تنها مطمئن شوید که تمام سطوح را بطور یکسان اپپوکسی کرده اید تا ضخامت تمامی سطوح برابر باشند.

صاف کردن سطوح قطعات پرینتی با “روش های شیمیایی”

روش های شیمایی پرداخت قطعه پرینتی

یکی دیگر از راه های صاف کردن سطوح قطعه پرینتی استفاده از مواد و روش های شیمیایی است. برای فیلامنت PLA همانند فیلامنت ABS از استون استفاده نمی شود. می توانید از حلال کلروفرم نیز به صورت کلی برای تمامی برند های PLA قابل استفاده است. اما نکته قابل توجه در کار با کلروفرم این است که بخار اشباع این ماده بسیار خطرناک بوده و ممکن است باعث بیهوشی یا آسیب های جدی گردد. پس در استفاده از آن بسیار دقت کنید.

خرید تجهیزات مورد نیاز، احتیاج به سرمایه گذاری و پرداخت هزینه دارد، اما اگر نیاز به پرداخت تعداد زیادی قطعه پرینتی دارید، ارزش دارد که این هزینه را انجام دهید و سیستم پرداخت قطعات با حلال های شیمیایی را راه اندازی نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *