فرصت باقیمانده

  • 22روز
  • 10ساعت
  • 55دقیقه
  • 37ثانیه
هوش مصنوعی، عنصری کلیدی در ارتقا صنعت پرینترهای سه بعدی - کیتک | کیهان صنعت شریف

به گزارش کی تک :

صنعت پرینت سه بعدی به دلیل گستردگی کاربرد در صنایع مختلف توانسته جایگاه خود را به عنوان راه گشای پروژه های بسیاری تثبیت کند. چه در پزشکی، چه در بخش خودرو و چه در صنعت کالاهای مصرفی، تقریباً هیچ بخشی وجود ندارد که از نقاط قوت چاپ سه بعدی بهره نبرده باشد. در میان موارد دیگر، این فناوری با ایجاد انعطاف‌پذیری و پایداری بیشتر اجزا، فرآیندهای تولید را نوآوری می‌کند. با این وجود، چاپ سه بعدی هنوز نتوانسته است از پتانسیل کامل خود در زمینه بهره وری استفاده کند. آیا هوش مصنوعی می تواند کلید اصلی باشد؟ یک کنسرسیوم(انجمن متشکل از چندین شرکت) آلمانی-کانادایی اکنون با توسعه نرم افزار کنترل فرآیند جدید برای بهینه سازی پرینت سه بعدی لیزری و با هدف افزایش بهره وری از این عمل به این سوال می پردازد.

فناوری پرینت سه بعدی که به عنوان یکی از پیشرو های صنعت نسل چهارم محسوب می شود، با هوش مصنوعی که امروزه کاربرد گستره ای در همه زمینه ها دارد بهینه سازی شده تا بتوان از اتوماسیون و هدف گذاری های هوش مصنوعی در جهت افزایش بهره وری هرچه بیشتر پرینترهای سه بعدی بهره برد.

هوش مصنوعی، عنصری کلیدی در ارتقا صنعت پرینترهای سه بعدی
هوش مصنوعی، عنصری کلیدی در ارتقا صنعت پرینترهای سه بعدی

هوش مصنوعی برای کارآمدتر کردن فرآیند چاپ سه بعدی لیزری

چاپ سه بعدی لیزری (LMD) یک روش تولید ترکیبی است که در آن موا اولیه با ضخامت لایه 0.01 میلی متر تا 2 میلی متر می توانند با دقت بالا تقریباً روی هر ماده پایه فلزی در مدت زمان بسیار کوتاهی اعمال شوند و به طرح مورد نظر شکل ییخشند. کاربران جوشکاری لیزری می دانند که برای اطمینان از کیفیت اجزا، ضخامت لایه باید بعد از هر پوشش یا حداقل بعد از هر 10 لایه اندازه گیری شود و کنترل فرآیند تنظیم شود. در آینده، به لطف هوش مصنوعی، با توسعه ی نرام افزاری جدید، سیستم می تواند به طور خودکار دقیقاً این ضرورت را تشخیص دهد و وظیفه کنترل کیفیت اجزا را به عهده گیرند. بنابراین، نرم افزار در نهایت قادر به شناسایی انحرافات از استاندارد های مشخص شده و کنترل خودکار پارامترهای فرآیند مانند نرخ تغذیه خواهد بود. علاوه بر این، نرم افزار باید به طور مستقل بر اساس یک پایگاه داده یاد بگیرد و فرآیند را به طور مکرر بهینه کند. این عمل نه تنها پیچیده است، بلکه بر حجم زیادی از داده های فرآیندی نیز متکی است. موفقیت‌های اخیر شامل راه‌اندازی عملکرد نرم‌افزاری برای اسکن اجزا و برنامه‌ریزی مسیر خودکار در تأسیسات این مجموغه است. این پروژه با نام “AI-SLAM” قرار است تا مارس 2024 تحت برنامه بودجه این مجموغه با کشور کانادا اجرا شود و برای کاربرانی از جمله آپولو در حال توسعه است. این شرکت کانادایی با فناوری LMD برای تعمیر قطعات فرسوده کار می کند. بیش از هر چیز از کنترل فرآیند خودکار، افزایش کارایی یا تولید بیشتر با تلاش کمتر انتظار می رود. در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد پروژه پیدا کنید.

اصل مقاله در 3DNatives

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آزمون امنیتی *