فرصت باقیمانده

  • 22روز
  • 10ساعت
  • 55دقیقه
  • 37ثانیه
پرینتر سه بعدی FDM چه ویژگی دارد؟ - کیتک | کیهان صنعت شریف

در دنیایی پرینترهای سه بعدی، پرینترهای سه بعدی FDM به علت کاربردی بودن و کم هزینه بودن،پرمصرف‌ترین و رایج‌ترین چاپگر سه بعدی است. در این مقاله می‌خواهیم به صورت کامل در مورد چاپگر سه بعدی FDM صحبت کنیم.

پرینتر سه بعدی FDM چیست؟

پرینترهای FDM براساس ساخت لایه افزایشی کار می‌کند، به این صورت که طرح مورد نظر را به ایجاد کرده و سپس چاپگر سه بعدی فیلامنت (ماده اولیه) طرح مورد نظر را بر روی صفحه به نام اکسترودر به صورت لایه به لایه ایجاد می‌کند.

فیلامنت که ماده اولیه برای ساخت اشیا سه بعدی در پرینتر سه بعدی FDM می‌باشدف از جنس پلیمرهای ترموپلاستیک می‌باشد، که به صورت قرقره در دستگاه قرار می‌گیرد، و سپس همانطور که در بالا اشاره کردیم، این فیلامنت‌ها ذوب شده و سپس ششی سه بعدی با توجه به حرکی نازل دستگاه ساخته می‌شود.

پیشنهاد میکنم لیست قیمت‌های فیلامنت‌ها را مشاهده نمائید.

پرینتر FDM چطور کار می‌کند؟

به طور کلی می‌توان گفت برای عمل چاپ سه بعدی دو مرحله اصلی زیر را انجام دهیم.

مرحله اول؛ ایجاد فایل سه بعدی:

در ابتدا می‌بایست یک مدل سه بعدی از طرح مورد نظر خودمون را ایجاد کنیم. رایج‌ترین روش برای ساخت مدل دیجیتال، طراحی با استفاده از رایانه است. که اینکار با استفاده از نرم افزارهای مربوطه ایجاد می‌شود.

مرحله دوم؛ چاپ:

بعد از ایجاد فایل مدل خود، عملیات چاپ شروع شده، که در پرینتر سه بعدی FDM با فیلامنت های که در دستگاه قرار دادیم ذوب شده و با استفاده از حرکت نازل و صفحه اکسترودر فیلامنت لایه به لایه روی هم قرار گرفته تا شی مورد نظر ایجاد شود.

پیشنهاد می کنم با برترین پرینترهای 1400 ایرانی آشنا شوید.

ویژگی های پرینتر سه بعدی FDM

+ساخت با استفاده از پرینتر سه بعدی FDM مقرون به‌صرفه‌ترین روش برای ساخت قطعات و پروتوتایپ‌های ترموپلاستیک است.

+ قیمت پرینتر سه بعدی FDM نسبت به بقیه‌ی پرینترها کمتر است و همچنین آموزش کاربری آن ساده‌تری است.

+ با وچود توانایی‌های بالای پرینتر سه بعدی FDM، زمان ساخت قطعات با آن کم است.

+ بازه‌ی وسیعی از ترموپلاستیک‌ها قابلیت استفاده در پرینترهای سه بعدی FDM را دارند. به همین دلیل می توان از این پرینترها برای ساخت پروتوتایپ‌ها و قطعات مورد استفاده در کاربری نهایی(Functional part) استفاده کرد.

_ پرینتر سه بعدی FDM دارای کمترین دقت و رزولوشن ابعادی در مقایسه با دیگر روش‌های پرینت سه بعدی است.

_ خطوط ایجاد شده در قطعات ساخته شده با پرینتر سه بعدی FDM قابل مشاهده است. به همین دلیل این قطعات برای رسیدن به کیفیت سطح مطلوب نیاز به پرداخت سطح دارند.

_ مکانیزم چسبندگی در قطعات ساخته شده با پرینترهای سه بعدی FDM باعث می‌شود که این قطعات به طور طبیعی دارای ساختار غیرایزوتروپیک باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *