در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #3158
  سعید کرمی
  مشارکت کننده

  با سلام
  وقتی دستگاه لایه اول رو چاپ میکنه مواد از صفحه جدا میشن. راه حلش چیه؟

  #3164

  سلام

  برای حل این مشکل مطالب زیر را به ترتیب بررسی کنید:

  الف) چسب نداشتن صفحه استیل:
  اگر صفحه استیل چسب نداشته باشد لایه اول به خوبی به صفحه نمیچسبد. هر بار هنگام شروع کار محل های اتصال قطعه به صفحه استیل در لایه اول را به خوبی چسب بزنید. پس از اتمام پرینت نیازی به پاک کردن آثار چسب از روی صفحه استیل نیست. در صورت زیاد شدن چسب باقی مانده روی صفحه استیل و ایجاد پستی بلندی، برای تمیز کردن صفحه استیل هم میتوانید با کاردک چسب خشک شده را بتراشید و هم صفحه استیل را جدا کرده و آن را بشویید. چسب ماتیکی در آب حل میشود. پس شستشو صفحه را کامل خشک کرده و اندکی به آن فرصت دهید و بعد پرینت را روی آن انجام دهید.

  ب) بررسی اتصال مناسب گیره ها:
  گاهی گیره ها به مرور زمان قدرت خود را از دست میدهند و صفحه استیل را به خوبی بر صفحه میزکار تراز نمیکنند.

  ج) تنظیم نبودن سرعت چاپ لایه اول:
  سرعت چاپ لایه اول پارامتری موثر در چسبیدن قطعه به میزکار میباشد. از مسیر Speed>>Initial Layer Speed در نرم افزار Curaمقدار سرعت چاپ لایه اول را بر روی 15 قرار دهید.

  د) عدم تنظیم Bed Leveling:
  طبق آموزش ها باید هنگام معرفی پرینتر برای نرم افزار Cura باید در منو پایین سمت چپ تصویر عبارت (; G29) را وارد کنید. این دستور موجب میشود تا دستگاه در ابتدای پرینت عمل کالیبراسیون را انجام میدهد.

  ج) تنظیم نبودن Z Offset:
  اگر فاصله نازل از صفحه استیل حین چاپ لایه اول زیاد باشد، نازل نمیتواند مواد را به خوبی بر روی سطح استیل بچسباند. راه حل: مقدار پارامتر Z Offset را از روی منو LCD از مسیر Control>>Motion>>Z Offset Probe تنظیم کنید. هر چقدر عدد مربوطه منفی تر بشود نازل به صفحه نزدیکتر پرینت میکند و هر چقدر مثبت تر دورتر از صفحه. مقدار Z Offset را در حد 0.1 تغییر دهید. از منو LCD گزینه Control>>Store Setting را انتخاب کنید تا تنظیم ذخیره گردد. حال لایه اول فایل مکعب تست را پرینت کنید. از ظاهر لایه اول میتوانید به تنظیم بودن یا نبودن آفست پی ببرید. در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید تا لایه چاپ شده ظاهر مطلوب را پیدا کند. پس از تنظیم دستگاه مقدار پارامتر Initial layer height را در نرم افزار Cura بر روی 0.3 (برای نازل 0.5) تنظیم کنید و دوباره فایل خود را تست کنید.

  د) کم بودن دمای میزکار:
  گاهی نیاز است دمای صفحه استیل بالا تر باشد تا اتصال بهتری در لایه اول ایجاد گردد. همچنین نیاز هست تا برای مدت کمی صفحه اول پیش گرم شود. هنگام شروع کار کافیست از منو LCD گزینه Prepare>>Preheat PLA>>Preheat PLA را انتخاب کنید تا دمای نازل و میزکار افزایش یابد. سپس به مدت ۱۰ دقیقه به دستگاه فرصت دهید تا دما در همه جای میزکار یکسان گردد. بعد از آن چاپ قطعه را آغاز کنید. همچنین در فصول سرد سال نیاز است دمای میزکار به میزان ۱۰ تا ۱۵ درجه بیشتر باشد. دقت داشته باشید که دمای میزکار نباید از ۱۰۰ درجه بالاتر باشد. برای افزایش دما میزکار از گزینه Material>>Build Plate Temprature در نرم افزار Cura استفاده کنید. همچنین میتوانید از در منو LCD از مسیر Control>>Temprature>>Bed دمای میزکار را به طور موقتی بالا ببرید.

  ه) تراز نبودن محور X:
  برای تراز کردن محور افقی باید با استفاده از یک خط کش فاصله بین شفت پایینی محور X را با صفحه استیل در دو سمت چپ و راست محور افقی اندازه گیری کنید. در صورت برابر نبودن این دو فاصله دستگاه را خاموش کنید و با چرخاندن کوپلینگ (قطعه پایینی محور Z) اقدام به تنظیم ارتفاع دو سمت محور افقی کنید.

  و) بررسی تراز بودن صفحه استیل:
  صفحه استیل را از دستگاه جدا کرده و به بر روی یک سطح صاف مثل میز چوبی قرار دهید و تراز بودن آن را بررسی کنید. در صورت وجود تاب سعی کنید با دستتان آن را تاب گیری کنید.

  ز) استفاده از چسب PLA:
  برای بهبود اتصال به صفحه استیل میتوانید یک تکه از فیلامنت را در مقداری حلال کلروفرم حل کنید تا یک چسب غلیظ به دست بیاید. با کاردک این چسب را روی سطح صفحه استیل بمالید و پرینت را انجام دهید.

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.