فرصت باقیمانده

  • 22روز
  • 10ساعت
  • 55دقیقه
  • 37ثانیه
استفاده از پرینت سه بُعدی در جراحی ارتوپدی دامپزشکی در دانشگاه رازی - کیتک | کیهان صنعت شریف

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ این نوآوری توسط یک تیم تحقیقاتی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه رازی با همکاری چند عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران انجام شده است.

عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا در این ارتباط توضیح داد: یکی از ابداعات اخیر بشر پرینت سه بعدی (۳DP) بوده که با فناوری خود تحول عظیمی در صنعت مهندسی و طراحی محصولات به ارمغان آورده و اکنون به بخشی از معاینات جراحی مبدل شده است.

دکتر «علی قشقایی» افزود: ۳DP به همه این امکان را می‌­دهد که مدل‌­های سه بعدی کامپیوتری را به شئی فیزیکی تبدیل کنند.

وی هدف از انجام این مطالعه را بررسی کاربرد بالینی پرینت سه بعدی در جراحی ارتوپدی دامپزشکی و تاثیر آن بر زمان جراحی اعلام کرد.

پیشنهاد می‌کنیم خبر ساخت مغز به وسیله چاپگر سه بعدی را مطالعه کنید.

این پژوهش در قالب پایان نامه آقای علی محمدی جوزانی دانش آموخته دوره دکترای عمومی دامپزشکی و با راهنمایی دکتر علی قشقایی استادیار بخش جراحی دانشکده دامپزشکی دانشگاه رازی و دکتر محمد ملازم استادیار رادیولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران انجام شد.

همچنین دکتر میر سپهر پدرام و دکتر سعید بکائی اعضای هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بعنوان مشاور در کنار مجریان همکاری داشتند.

قشقایی در خصوص روش این پژوهش نیز گفت: در هفت مورد مشکلات ارتوپدی مدل­‌های سه بعدی از استخوان آسیب دیده تهیه شد و پیش از جراحی با کمک این مدل­‌ها، مناسب­ترین ایمپلنت‌های جراحی انتخاب و بهترین رهیافت جراحی مشخص شد.

این استادیار دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: در صورت لزوم ایمپلنت ­ها پیش از جراحی به شکل و زاویه مناسب با استخوان، خم و پیچها کوتاه ­شدند. هم­چنین مدل سه بعدی مربوط به هر بیمار، توسط قرص فرمالین استریل شده و حین جراحی در اختیار تیم جراحی قرار ­گرفت.

وی با اشاره به دیگر یافته‌ها افزود: این امر منجر به شفاف­ سازی بهتر ساختار آناتومیک و سهولت در پیدا کردن قطعات شکستگی شد، به کارگیری مدل­ها قبل و در حین عمل، موجب کاهش قابل ملاحظه زمان جراحی شد. کاهش زمان جراحی در این مطالعه از ۱۴درصد برای تثبیت شکستگی استخوان­های لگن تا۳۱درصد برای جراحی آرتروز مفصل آرنج محاسبه شد.

اولین مطالعه در زمینه پزشکی با محوریت کاربرد پرینت سه بعدی ایران در دانشگاه رازی

این عضو هیات علمی دانشگاه رازی در ادامه اظهار داشت: در بررسی‌­های صورت گرفته، تاکنون مطالعه ­ای در زمینه پزشکی با محوریت کاربرد پرینت سه بعدی در کشور به ثبت نرسیده است. همچنین این رساله به عنوان اولین مطالعه صورت گرفته با موضوع کاربرد پرینت سه بعدی در ارتوپدی دامپزشکی در کشور ایران می‌باشد.

وی افزود: براساس نتایج حاصل از مطالعه حاضر، پرینت سه بعدی کاهش قابل ملاحظه­ ای در زمان جراحی داشته و هم­چنین در اخذ بهترین تصمیم جراحی نقش موثری دارد.

به گفته وی، کاهش زمان جراحی به معنی کاهش زمان بیهوشی، کاهش خونریزی و باز بودن زخم و عوارض ناشی از این موارد خواهد بود.

او تاکید کرد: کشور ما نیز باید از این تکنولوژی در زمینه دامپزشکی استفاده بیشتری کند و کاربرد آن در بخش­‌های مختلف دامپزشکی را بررسی کند.

وی اضافه کرد: این مطالعه مقدمه‌ای بر گسترش تکنولوژی مذکور در طب دامپزشکی است که به دلیل محدودیت‌‌‌­های زمانی و مالی امکان بررسی در تعداد بیشتری از بیماران فراهم نشد.

انواع چاپگرهای سه بعدی موجود را مشاهده کنید.

دانشگاه رازی در حال حاضر دارای ۱۷ دانشکده و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی بوده و با بهره‌گیری از دانش و تخصص ۳۱ استاد، ۱۲۲ دانشیار، ۲۷۷ استادیار، ۱۳ مربی و جمعا ۴۴۳ عضو هیات علمی در ۵۷ گروه آموزشی و حدود ۱۲هزار نفر دانشجو در چهار مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حرفه‌ای (عمومی) و دکترای تخصصی فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آزمون امنیتی *