فرصت باقیمانده

 • 22روز
 • 10ساعت
 • 55دقیقه
 • 37ثانیه
نکات کاربردی کار با دستگاه سی ان سی چوب - کیتک | کیهان صنعت شریف

دستگاه های سی ان سی از انواع مختلفی و گسترده ای تشکیل شده است که هر کدام کاربردهای ویژه و منحصر به فرد خود را دارند. دستگاه سی ان سی چوب از جمله از پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت چوب می باشد. با توجه به پرکاربرد بودن این دستگاه، افراد زیادی با این نوع دستگاه درحال کار هستند، شاید حتی شما به فکر استفاده از یک دستگاه سی ان سی چوب در کسب و کار خود باشید. پس لازم است نکات کاربردی و مهم کار با این دستگاه را فرا بگیرید، در ادامه به برخی از مهمترین نکات هنگام استفاده از دستگاه های سی ان سی چوب می پردازیم:

قبل از خرید دستگاه سی ان سی و یا کار با آن برای جلوگیری از اشتباهات  و انجام مراحل کار با دستگاه بصورت اصولی و درست نیازمند آن هستید تا موارد زیر را دقت و رعایت کنید:

شناخت انواع دستگاه های سی ان سی

در زمینه ماشین آلات صنعت چوب، چه قصد خرید ماشین آلات CNC چوب داشت باشید و چه قصد ساخت آن ها، بهتر است قبل از شروع با انواع  آن ها آشنا شوید. براي مثال انتخاب فرز CNC يا تراش CNC جهت خريد، تاثیر کاملاً متفاوتی بر نوع قطعات قابل تولید خواهد داشت. همین طور بسیاری دیگر از انواع CNC مانند بورینگ، هوا برش، پلاسما و حتی پرینترهای سه بعدی و… با هم متفاوت هستند.

در نظر گرفتن تعداد محورهای ماشین کاری و هم زمان بودن آن ها، کنترلر، نوع اجزای مکانیکی و غیره نیز باید در نظر گرفته شوند. در صورت ساخت، میزان هزینه، زمان مورد نیاز جهت ساخت و مشکلات پیش رو و در نهایت قابلیت انجام کار مورد نظر، مسائلی هستند که باید به آنها توجه نمود.

شناخت نرم افزارهای مورد نیاز و جی کد

نرم افزارهای بسیاری در زمینه کار با ماشین آلات وجود دارد. از انواع نرم افزارهای طراحی CAD مانند SolidWorks، Inventor، CATIA و … تا نرم افزارهای تخصصی ماشین کاری (CAM) مانندPowerMill .

همچنین برخی از این نرم افزارها به صورت CAD/CAM قابلیت انجام هر دو کار را دارا هستند. نرم افزارهای طراحی بیشتر برای طراحی اولیه قطعات و تهیه نقشه های ساخت به کار می روند.

نرم افزارهای CAM یا CAD/CAM برای تبدیل مدل هندسی تهیه شده به G-Code به کار می روند. G-Code همان زبان مورد نیاز سی ان سی است و مدل سه بعدی نرم افزاری را به حرکت دستگاه و ابزار آن تبديل می کند که در نهایت به ساخت قطعه منجر می گردد. برای شروع به کار نیاز به اطلاعات وسیع در این زمینه ندارید، اما آشنایی با این نرم افزارها به افزایش آگاهی و درک فرایند ساخت و تولید کمک قابل توجهی می کند.

جی کد، در واقع زبان برنامه نویسی ماشین کاری و واسطه ارتباط با دستگاه است. داشتن دانش در این زمینه، حتی در حد ابتدایی، به دو دلیل بسیار کارآمد می باشد:

 1.  داشتن توانایی برای فرمان دادن دستی به ماشین در حالت MDI است. در این وضعیت می توان دستورات را به طور مستقیم و بدون وجود واسطه های نرم افزاری در کنترلر دستگاه وارد و اجرا نمود.
 2.  افزایش درک اپراتور از رفتار نرم افزارهای CAM می باشد، به خصوص در زمانی که خروجی آن ها به شکل مطلوب نیست. بعد از اینکه فهمیدید منطق دستگاه های سی ان سی تنها بر اساس G-Code است دیگر هنگام کار با ماشین دچار سردرگمی نخواهید شد.

با اینکه ممکن است ظاهر G-Code در ابتدا به نظر ترسناک بیاید، اما پس از کمی مطالعه و آشنایی بیشتر کاربرد آن ها آشکار خواهد شد.

یادگیری نرم افزار و جی کد گیری به پشتکار فرد وابسته است، با فراگیری مفاهیم اولیه و انجام تست های متنوع و کسب تجربه در این زمینه، می توان به دنیای جذاب و گسترده ماشین آلات صنعتی بطور حرفه ای ورود کرد.

سرعت اسپیندل و پیشروی ابزار

 در بعد مکانیکی و هنگام شروع به کار، انتخاب سرعت اسپیندل و پیشروی ابزار برای بسیاری از مبتدیان موضوعی پیچیده به حساب می آید.

در حالی که تازه کارها تمایل دارند با سرعت پایین تر ماشین کاری کنند، این موضوع می تواند ریشه بسیاری از مشکلات آن ها باشد. بنابراین همانند G-Code باید قبل از دست به کار شدن در این مورد نیز اطلاعات کافی کسب شود تا بر اساس نوع ابزار و متریال استفاده شده، سرعت اسپیندل و مقدار پیشروی بطور دقیق محاسبه شود تا هم در زمان صرفه جویی شود و هم کیفیت مطلوب را خروجی گرفت.

آشنایی با روش های اندازه گیری

اطلاع داشتن از روش های صحیح اندازه گیری برای آغاز به کار موضوعی حیاتی است و اندازه گیری از مرحله بستن قطعه کار تا چک کردن اندازه های نهایی آن کاربردی وسیعي دارد. در حالی که اندازه گیری کاری سخت به حساب نمی آید، اما شدیداً توصیه می شود تا با راهنمایی کسانی که در این زمینه تخصص دارند وارد این مقوله شوید. یادگیری اصول اولیه اندازه گیری در عمل و زیر نظر فرد متخصص بسیار کارآمد تر می باشد.

برای اندازه گیری اسفاده از ابزار مخصوص و توجه به چند نکته لازم است:

 • استفاده صحیح از کولیس را بیاموزید.
 • از ریزسنج برای اندازه گیری در جای مناسب استفاده نمایید.
 • از ساعت اندیکاتور برای چک کردن قطعات، هم سطح نمودن و ساعت کردن قطعه کار استفاده نمایید.
 • با استفاده از لبه ياب، لبه قطعه کار را پیدا نمایید.
 • با کمک یک فرد متخصص مرکز یک سوراخ را بیابید.

در نتیجه بهترین روش برای یادگیری، مشورت کردن و کمک گرفتن از یک فرد متخصص که خود با دستگاه های سی ان سی سال ها کارکرده و با انواع ریزه کاری آگاه است، بهترین گزینه است.

ساخت يك قطعه ساده را می توان مرحله فارغ التحصیلی نامید. بعد از آن شما همچنان تازه کار هستید، اما بعد از این که اولین قطعه خود را ساختید می شود گفت که نسبت به کلیه مراحل این کار آگاهی کافی پیدا کرده اید. باقی ماجرا تلاش بیشتر و افزایش مهارت شما می باشد.

از اين جا به بعد شما همچنان باید دانش خود را از نرم افزارهای طراحی بالا ببرید، در نرم افزار های CAM مهارت بیشتری پیدا کنید و در استفاده از G-Code ها مسلط شوید. در راه یادگیری همواره باید تلاش کنید تا کلیه مراحل انجام یک کار را ضمن مشورت گرفتن از متخصصین، خود به تنهایی انجام دهید و بر چالش های موجود پیروز شوید. فراموش نكنيد كه كسب تجربه در ساخت قطعات متنوع، سهم زيادي در موفقيت شما در اين مسير ايفا مي كند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *